Przejdź do treści Przejdź do menu

"Dobre duszki" to my - to hasło przewodnie 4 gromady zuchowej działającej przy naszej szkole. Gromadę prowadzi drużynowa Aneta Wochnik oraz Aleksandra Smagoń. Zbiórki odbywają się co drugi poniedziałek w godz. 16.00 - 18.00 w harcówce. Zuchy należą do ZHP i kultywują jego tradycje. "Dobre duszki" skupia zuchów w wieku 6-10 lat. Zbiórki to doskonała okazja do wspólnej zabawy, ale również kształtowania takich wartości jak: uczciwość, prawdomówność, odwaga oraz ciągłej pracy nad swoim charakterem. Na zbiórkach zdobywamy sprawności zuchowe. Nasza gromada wciąż się rozwija i to co najlepsze, jeszcze przed nami!

SPRAWNOŚĆ CHEMIKA

Zuchy z 4 GZ " Dobre duszki" zdobywają kolejną sprawność. Jest nią sprawność "Chemika". W związku z tym, w domu urządziły małe laboratorium i wykonały szereg interesujących eksperymentów.

WITAMINOWE ZUCHY

Zuchy zakończyły zdobywanie zespołowej sprawności " Smerf" oraz zdobyły indywidualną sprawność " Higienistki/Higienisty". Przygotowały zdrową sałatkę oraz wykonały plakat dotyczący wybranej witaminy, umieją także zmierzyć temperaturę oraz odczytać termin ważności produktu. Gratuluję wszystkim i do zobaczenia po feriach!

ZUCHOWE PSIKUSY I WIERSZE

Tym razem zuchy otrzymały zadanie od smerfów Zgrywusa oraz Poety. Miały zrobić zabawnego psikusa bliskiej osobie oraz napisać rymowankę o jednym wybranym smerfie. Psikusy były naprawdę bardzo zabawne, a wierszyków nie powstydziłby się najlepszy poeta.

ZADANIE OD SMERFA MALARZA WYKONANE !!!

Zuchy działają zdalnie. Zadanie od smerfa Malarza wykonane. Radosne dzieci i piękne prace wykonane techniką kolażu.

ZUCHY ZDOBYWAJĄ SPRAWNOŚĆ "SMERFA"

Zaczęliśmy od zorganizowania podchodów, w których to zuchy szukały ukrytych smerfojagód. Ze znalezieniem ich wiązały się zadania od poszczególnych smerfów. Już w domu, bo teraz działamy zdalnie, zuchy rewelacyjnie poradziły sobie z zadaniem od smerfa Kucharza i przygotowały swoją ulubioną potrawę.

ZUCHOWY DZIEŃ DRZEWA

10 października obchodzony był Dzień Drzewa. To święto stało się inspiracją naszej zbiórki. Zabawy edukacyjne, quiz oraz praca plastyczna... Wszystko kręciło się wokół drzewa. Zabrakło nam jedynie ładnej pogody, żeby pospacerować wśród drzew, poczuć ich zapach i podziwiać ich piękno.

ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA

28 września to Światowy Dzień Jabłka. W związku z tym ostatnia zbiórka kręciła się oczywiście wokół ...jabłka. Zuchy brały udział w zabawach zręcznościowych i matematycznych. Wykonały piękną pracę plastyczną. Największą atrakcją było jednak robienie i degustacja soku jabłkowego oraz niecodzienna fotobudka.

ZUCHOWY START

W sobotę 19 września odbył się Zuchowy start. Jest to wydarzenie rozpoczynające nowy rok harcerski i gromadzi ono zuchów z naszego miasta i okolicy. Tegoroczna gra terenowa odbyła się w centrum Bielsko-Białej i dotyczyła bajek powstałych w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych. Zuchy zmagały się różnorodnymi zadaniami, ale przede wszystkim wspaniale się bawiły.

ZUCHY WRACAJĄ

Zuchy odbyły swoją pierwszą zbiórkę w nowym roku szkolnym 2020/2021. Był to wspaniale spędzony czas na wspólnej zabawie.

DZIEŃ FLAGI

Zuchy doskonale wywiązały się z zadania, którym było wykonanie polskiej flagi i zrobienia sobie z nią zdjęcia. W efekcie powstał piękny kolaż. Tym sposobem nasza gromada z dumą zaprezentowała się wśród innych gromad zuchowych.

MISTRZ ORIGAMI

Origami to dobry sposób na nudę. Zuchy wykonywały składanki płaskie i przestrzenne. Powstały prawdziwe cudeńka.

ZNAWCY LITER I CYFR

Zuchy zdobywają sprawność "Znawcy liter"oraz "Znawcy cyfr". Popatrzcie, w jaki sposób zilustrowali litery i cyfry. Są naprawdę bardzo kreatywni.

SPRAWNOŚĆ „KUCHCIKA”

To sprawność zespołowa, którą zuchy zaczęły zdobywać jeszcze w szkole, a skończyły w domu. Skoro kuchcik, to musi umieć gotować. Wspólnie piekliśmy ciasteczka, a każdy z osobna przygotował swoją ulubioną potrawę i ułożył do niej przepis. Ponadto każdy zuch musiał przygotować choć jedną zdrową potrawę wg. przepisu. Wszyscy wykonali zadania i otrzymali sprawność.

"WIELKANOCNY BARANEK"

To dobry czas na zdobywanie sprawności indywidualnych przez zuchy. "Wielkanocny baranek" to jedna z nich. Jej zdobycie wymagało od zuchów wykonania wielu zadań: zrobienia ozdób świątecznych, przygotowania potrawy, przeprowadzenia eksperymentów związanych z jajkiem czy też wesołych obchodów Lanego Poniedziałku. Zobaczcie sami!

29 LUTY - IMIENINY ZUCHA

Co cztery lata zuch ma swoje imieniny. W tym roku obchodziliśmy je w rytmach hiszpańskich. Zuchy wykonywały różnorodne zadania np. : rysowały autoportret tak jak słynna hiszpańska malarka - Frida Cahlo, przygotowywały pyszne tortille, rozbijały pinetę wypełnioną cukierkami. Oczywiście "gwoździem programu" był bal. A największą atrakcją dla zuchów było nocowanie na podłodze na karimatach w śpiworach. Szkoda, że następne Imieniny Zucha dopiero za cztery lata.

ANDRZEJKI!

Zuchy zorganizowały Andrzejki. Były wróżby i świetna zabawa.

SPRAWNOŚĆ STASIA I NEL!

Pierwsze miesiące w nowym roku szkolnym i harcerskim upłynęły nam pod znakiem zdobywania sprawności  zespołowej „Stasia i Nel”. Wyruszyliśmy w podróż do pięknej Afryki, poznawaliśmy afrykańską przyrodę, malowaliśmy ją na kamieniach oraz bawiliśmy się w gry, w które grają nasi rówieśnicy z Czarnego Lądu. Przyrządziliśmy afrykański deser – pieczone banany. Z książek podróżniczki Martyny Wojciechowskiej dowiedzieliśmy się, jak żyją dzieci w Afryce i poznaliśmy wiele ciekawostek o afrykańskich zwierzakach. Wykonaliśmy piękne prace, które widzimy poniżej.

ZACZYNAMY ZUCHOWĄ PRZYGODĘ!

Spotkanie w nowym roku szkolnym i zuchowym rozpoczęliśmy od wspólnej zbiórki zuchów i harcerzy. Było ognisko i pyszne kiełbaski. Dzieciaki wzięły udział w grze francuskiej, a gwoździem programu było przekazanie najstarszych zuchów do drużyny harcerskiej. Z żalem żegnamy nasze zuchy...i czekamy na nowe!